Prenájom nákladných áut - podmienky a rady, ako na to


Požičanie nákladného vozidla má hneď niekoľko nesporných výhod :

1. Máte možnosť riadiť novšie a teda vybavenejší automobil, než by ste s mohli dovoliť kúpiť

2. Je buď v záruke, alebo veľmi dobre poistené

3. Ako zákazník sa môžete stretnúť s vyššou úrovňou obsluhy , pretože ste potenciálnym stálym klientom ( na rozdiel od kupujúceho, ktorý si ďalšie auto dobrých 10 rokov nekúpi )

V tomto článku sa ďalej dozviete , či sa požičanie nákladného vozidla skutočne oplatí a v akých prípadoch.

Ak uvažujete o požičanie úžitkového vozidla , mali by ste si vytipovať dobrú požičovňu nákladných automobilov - najlepšie z recenzií či od známych - skrátka vždy dajte na prevažujúci skúsenosti ostatných zákazníkov.

Potom navštívte vybranú požičovňu a veľmi podrobne sa pýtajte na podmienky požičanie, možnosti požičanie, možnosť financovania v prípade možnej kúpe ojazdeného vozidla - niektoré požičovne poskytujú aj predaj ojazdených nákladných vozidiel. Ďalej sa zaujímajte o reálne náklady na úžitkové vozidlo, jeho poistenie či záruku. Pri prípadnej kúpe jazdenky potom na kúpnu cenu, akontáciu, prípadné financovanie alebo protiúčet.

Dôležitá je cena

Vždy sa zaujímajte nielen o nájomnú cenu ale aj o zálohu, vratnú aj nevratnú ( nebýva tak často ). Cena za mesiac či pre Vás relevantné časové obdobie, počet týždňov či mesiacov - môže hrať úlohu v prípade, že si chcete požičať auto na 5 mesiacov, ale pol ročné požičanie už môže niesť finančné výhody a viac sa vyplatiť. Stav tachometra aj celkový stav auta nemusí zodpovedať Vašu predstave o cenený nájme - skúste zjednávať. Nezabúdajte na preštudovanie nájomnej zmluvy a poplatky alebo sankcie spojené s porušením. Dbajte na zmluvu dôkladne, čítajte všetko, aj keď na vás bude prenajímateľ tlačiť - nedajte sa a všetko dočítate. Pýtajte sa, ak Vám niečo nie je jasné a zjednávajte, ak zásadne nesúhlasíte. U slušného prenajímateľa nákladných aut by mal byť priestor na rokovania a následnej dohovore.

Aké pojmy je dobré poznať

Predtým, než pôjdete zjednávať o prenájme vozidla, naučte sa pár pojmov pre lepšiu dohodli sa s obchodným oddelením požičovne vozidiel.

Obstarávacia poplatok: poplatok za spracovanie nájomnej zmluvy ( ten je bežný a nie je o neho možné zjednávať )

Kapitalizácia nákladov: cena prenájmu by mala zodpovedať hodnote vozidlá ( cena by mala byť ekvivalentná k obstarávacej cene vozidla )

Odpisy: vypočítajú sa z čiastky obstarávacia mínus zostatková hodnota vozidla ( tu sa s nimi v reálnom čísle v zmluve nestretnete , ale je dobré ho mať na pamäti )

Poplatok za predčasné ukončenie: môže a nemusí byť sankcionované, záleží na presnom znení zmluvy

Poplatok za neskoršie vrátenie vozidla: môže a nemusí byť sankcionované, záleží na presnom znení zmluvy ( skôr býva sankcionované )

Termín prenájmu: obdobie, po ktoré budete vozidlo využívať, uvádzané v týždňoch alebo mesiacoch, súhlasí s obdobím, pre ktoré je vystavená suma za nájom

Prenajímateľ: organizácia alebo dealer, ktorý prenajíma vozidlo zákazníkovi

Záloha: suma nadobúdajúci platnosť s podpisom podnájomné zmluvy, vratná či nevratná - musí byť vždy definované

Teraz by ste mali mať potrebné informácie, vďaka ktorým si iste správne vyberiete.

Kontakty

Chlumecká 1531 (směr centrum)
198 00 Praha 9

VÝKUP A PREDAJ
Mobil 1: (+420) 776 896 896
Mobil 2: (+420) 773 776 767

KANCELÁRIA
Tel.: (+420) 281 866 744
E-mail: info@actir.cz
Web: www.actir.cz
Predaj použitej dopravnej a nákladnej techniky